Minitest: Citroën C3 Picasso - štyri metre a dosť

Štvrtok, 07 január 2010

Citroën C3 Picasso je po Xsare Picasso, C4 Picasso a Grand C4 Picasso štvrtým krabicovitým (namiesto spisovnejšieho, ale neľúbozvučne znejúceho – škatuľovitým) Citroënom, najmladším MPV francúzskej automobilky. Postavené je na báze malého automobilu segmentu B. Je nielen najsympatickejším a najpraktickejším Picassom, ale aj jedným z najštýlovejších MPV. Dôvod? Citroënu sa podarilo vytvoriť nadpriemerne vysokú a širokú karosériu s veľkým objemom a unikátnymi dizajnérskymi tvarmi.

Citroën C3 Picasso
Citroën C3 Picasso zaujme zvonku predovšetkým svojim unikátnym dizajnom

Svojou šírkou 177 cm a výškou 163 cm pri celkovej dĺžke 408 cm má C3 Picasso úžasný vnútorný priestor a v premávke výbornú manévrovateľnosť, na dlhších trasách vysoký jazdný komfort a ľahké parkovanie v meste. Navyše – ani pri menších vonkajších rozmeroch nestráca nič z veľkosti kufra (385-500 litrov). Čo nás na úhľadnom Francúzovi najviac zaujalo a aké možnosti a zážitky ponúka najmenšie a najnovšie Picasso?

C3 Picasso nebolo pre nás úplnou novinkou, pretože sme sa s ním stretli už predtým. Po prvý raz pri jeho slávnostnom predstavovaní v trnavskom závode PSA Peugeot Citroën, kde sa Picasso vyrába. Po druhý raz počas redakčného testu približne pred pol rokom. Vtedy to bola úžitková verzia N1 s 1,6 litrovým turbodieselom. Teraz sme si mohli na krátky čas vyskúšať verziu bez kovovej mreže. Oproti úžitkovej verzii má M1 ďaleko väčšie možnosti využívania variabilného vnútorného priestoru, pretože ho neobmedzuje kovová mreža za zadnými sedadlami. Teraz skúšaný model Picassa mal pod kapotou benzínový 1,6 litrový motor s výkonom 120 koní, 5stupňovú prevodovku s ručným radením a z troch ponúkaných stupňov výbav prostredný stupeň Confort.

Citroën C3 Picasso
V interiéri zaujmú aj rozmerné a na svoju kategóriu komfortné predné sedadlá

Citroën C3 Picasso zapôsobilo na nás predovšetkým svojim priestranným interiérom a jeho riešením. Pohodlne sa v ňom vzhľadom na šírku a výšku kabíny odvezie päť pasažierov, na dlhú trasu by ich malo byť o jedného menej, keďže zadná delená lavica poskytuje v strede menej pohodlia. Už v štandarde mu z vyšších prvkov komfortu nechýbali: ABS, airbagy čelné, bočné i hlavové, Isofix na zadných krajných sedadlách, manuálna klimatizácia, tempomat s obmedzovačom rýchlosti, palubný počítač, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, elektrické ovládanie okien predných dverí, elektrické nastavovanie vonkajších zrkadiel, výškové nastavovanie sedadla vodiča, nastavovanie volantu v dvoch smeroch, autorádio s CD a MP3 prehrávačom.

Ak by sme "naše" Picasso porovnávali v tejto výbave s konkurenčnými modelmi, vyznelo by pre Francúza určite veľmi dobre, myslíme si dokonca, že by z neho mohol vyjsť ako víťaz. V prospech Picassa hovorí okrem priestrannosti interiéru aj jeho útulnosť a variabilita, ale tiež veľmi solídny batožinový priestor s objemom od 385 do 500 litrov (podľa posunutia zadného sedadla) s dvojitým dnom. Chváliť sa Picasso môže aj rozmernými a pre túto kategóriu komfortnými prednými sedadlami. Okrem posúvania zadného sedadla možno sklon operadiel aj nastavovať alebo jediným pohybom aj sklápať. Nevytvorí sa síce rovná podlaha – tá sa dá dosiahnuť zmenou prekrytia priestoru dvojitého dna.

Citroën C3 Picasso
Centrálne umiestnený prístrojový štít s dobre čitateľným digitálnym rýchlomerom

Príťažlivé na C3 Picasso je aj to, že ako v správnom MPV je vyššia poloha sedenia a veľmi dobrý výhľad na všetky strany. Veľmi dobrá je aj prístupnosť sedadiel – tak predných ako aj tých vzadu. Priestor Picassa vnímate od predsunutého čelného skla až po zadnú výklopnú stenu (dvere) ako mimoriadne veľký. Picasso boduje aj množstvom a veľkosťou odkladacích priestorov vpredu, ale aj pre vzadu sediacich pasažierov. Páčila sa nám aj ergonómia rozmiestnenia a dosahu ovládacích prvkov, ale aj centrálne umiestnený prístrojový štít s dobre čitateľným digitálnym rýchlomerom a ostatnými pre vodiča potrebnými údajmi. Grafický otáčkomer však považujeme iba za bežne informatívny, čo však nenáročnému vodičovi môže stačiť, ale na presnejšie odčítanie otáčok motora nevyhovuje.

Citroën C3 Picasso
Dizajnové tvary veľkopriestorového C3 Picasso sú unikátne z každého pohľadu

O pohonnej jednotke sme už povedali, že je benzínová, má objem 1,6 litra, 120 koní, kultivovaný chod a počas jazdy ju v kabíne takmer nepočuť. Ani pri vyšších otáčkach, napríklad na diaľnici pri limitnej rýchlosti 130 km/h a pri približne 3800 otáčkach neruší. Ak by však Picasso malo namiesto 5stupňovej prevodovky o jeden stupeň viac, určite by to pomohlo komfortu cestovania, ale najmä spotrebe. Po tých kilometroch, čo sme s Picassom najazdili, sme so spotrebou mohli byť síce výsostne spokojní, pretože dosiahnutý priemer 6,9 l/100 km sa zhoduje s údajom výrobcu, musíme však poznamenať, že sme jazdili iba "rekreačne" a nerobili sme ani žiadne merania s plynom na podlahe. Stihli sme si však všimnúť, že Picasso napriek vyššej karosérii prejazdy zákrutami zvládalo priam suverénne a bez väčšieho bočného nakláňania.

Citroën C3 Picasso 1,6 VTi

Motor radový štvorvalec, 1598 cm³, benzín
Výkon 88 kW/120 k/5660 ot
Krút. moment 160 Nm/4250 ot
Prevodovka 5stupňová manuálna
Vonk. rozmery 4078/1766/1631 mm
Hmotnosť 1290 kg
Najvyššia rýchlosť 188 km/h
0-100 km/h 10,9 s
Spotreba komb. 6,9 l/100 km
Emisie 159 g/km
Batož. priestor 385/500 litrov
Cena od 9 990 eur (1,4 VTi/90 k Style)
Testovaný model 13 040 eur (1,6 VTi/120 k Confort)

Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.