Rallye Nemecka: Francúz Ogier opäť víťazí

Utorok, 23 august 2016

Víťazom deviatej časti seriálu majstrovstiev sveta automobilových súťaží ADAC Rallye Nemecka je Francúz Sebastien Ogier na automobile Volkswagen Polo R pred Španielom Danim Sordom a Belgičanom Thierry Neuville na automobiloch Hyundai i20. Fín Jari-Matti Latvala z tímu Volkswagen skončil až na 48. mieste. Slovenská posádka Kočí-Kostka súťaž dokončila na veľmi peknom 18. mieste.

1 Sebastien Ogier
Sebastien Ogier sa po februárovej švédskej rallye dočkal v Nemecku ďalšieho víťazstva

Na nemeckú rallye, ktorej rýchlostné skúšky sa jazdia vo viniciach, na cestách v okolí rieky Mosely a vo vojenskom priestore Baumholder v okolí historického mesta Trier v spolkovej krajine Porýnie-Falcko, sa schádza každoročne množstvo fanúšikov automobilových súťaží. Láka ich sem historické mesto centra súťaže, ale hlavne súboje najlepších svetových jazdcov na bežných neuprataných cestách. Blízko sem majú českí a aj iní priaznivci tohto automobilového športu, ktorí nemeckú rallye hojne navštevujú a milujú jej atmosféru.

Trojnásobný majster sveta Francúz Sebastien Ogier od februára po víťazstve vo Švédsku nevyhral žiadnu rallye seriálu WRC a tak si to chcel konečne vynahradiť v Nemecku na aute tunajšej produkcie VW Polo R. Nakoniec sa mu to aj podarilo vďaka správnemu výberu pneumatík, čo podľa neho bolo najväčším rébusom. Jeho náskok v cieli len dvadsať sekúnd pred Španielom Dani Sordom na aute Hyundai i20 hovorí o veľmi vyrovnanom boji, v prospech Francúza však hovorí fakt, že z celkových 18 rýchlostných skúšok vyhral až sedem a Sordo len jednu. Skvelý bol aj druhý jazdec tímu Hyundai Belgičan Thierry Neuville, ktorý síce vyhral päť RS a bol v cieli po 18. RS pomalší od Sorda len o jednu desatinu sekundy!

Štvrtým do partie adeptov na víťazstvo v nemeckej rallye bol Nór Mikkelsen na VW Polo R, ktorý už v tomto roku vyhral rallye začiatkom júla v Poľsku, teraz však skončil až štvrtý so stratou 27 sekúnd na víťazného Ogiera a sedem na druhého Sorda. Piaty skončil ďalší jazdec z tímu Hyundai Novozélanďan Hayden Paddon, ktorý už chuť víťazstva pozná z argentínskej rallye, teraz bol však od víťaza pomalší o vyše tri a pol minúty. Šiesty v Nemecku bol ďalší nórsky jazdec Östberg (Ford Fiesta).

2 Oslava vítazstva
Radosť z víťazstva oslavoval nielen Sebastien Ogier, ale celý realizačný tím Volkswagenu

V Nemecku štartoval aj slovenský jazdec Martin Kočí s českým spolujazdcom L. Kostkom a na aute Citroën DS3 obsadili v absolútnom poradí 18. miesto. Veľmi dobre si viedli Fíni Lappi a Tidemand a Čech Jan Kopecký na autách Škoda Fabia R5, ktorý skončili na 7., 8. a 9. mieste. Prvý nemecký jazdec A. Kremer, tiež na Škode Fabia R5, uzatváral prvú desiatku najlepších. Brita Krissa Meekea, víťaza tohtoročnej portugalskej a fínskej rallye sme v štartovej listine nenašli. Fínovi Latvalovi sa v Nemecku nedarilo a skončil až na 48. mieste.

Priebežné poradie vedie Francúz Ogier so 169 bodmi. Druhý je Nór Mikkelsen, ktorý stráca na lídra 59 bodov a tretí Novozélanďan Paddon má na Ogiera stratu 75 bodov. Štvrtý je Belgičan Neuville (- 75 b), piaty Fín Latvala (- 80) a šiesty Španiel Sordo (- 83).

Desiaty diel seriálu WRC sa mal jazdiť v Číne od 8. do 11. septembra, súťaž však zrušili. Jedenásty diel seriálu sa pôjde vo Francúzsku od 29. septembra do 2. októbra.