Pod Akropolou víťazí Loeb

Pondelok, 28 máj 2012

Francúzsky majster sveta sa aj v Grécku na Akropolis rallye, šiestom podujatí seriálu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach, postavil na najvyšší stupienok. Osemnásobný majster sveta vyhral v tomto roku už štvrté podujatie a je tak na najlepšej ceste k zisku deviateho titulu, ktorý od roku 2004 získaval výhradne tento 38ročný Francúz. Druhý v Grécku skončil Fín Mikko Hirvonen a tretí jeho krajan Jari-Matti Latvala.

Mikko Hirvonen
Mikko Hirvonen obsadil na Rallye Akropolis druhé miesto za Sébastienom Loebom

Náročná kamenistá a prašná grécka Akropolis rallye patrí najmä svojim povrchom k tým najdrsnejším súťažiam svetového seriálu, podobne ako rallye v Jordánsku či Portugalsku. V Grécku čakalo na posádky celkom 1700 kilometrov, z nich 409 kilometrov pripadlo na 22 rýchlostných skúšok. Najlepšie si s nimi poradili obaja jazdci Citroënu Loeb a Hirvonen.

Na stupne víťazov mali namierené aj Latvala, ktorý začal súťaž vo veľkom štýle a spočiatku aj viedol. Mieril tam aj bývalý majster sveta Petter Solberg z Nórska, ale aj ďalší Nór Östberg. Solberga, inak víťaza piatich rýchlostných skúšok, vyradilo už v prvej RS tretieho súťažného dňa odpadnuté koleso na jeho na jeho aute. Práve v čase, keď mu patrila druhá priečka a keď za vedúcim Loebom zaostával len desať sekúnd. Na poruchu motora vypadol Rus Novikov, Nór Mikkelsen na poškodené kývne rameno prednej nápravy a pre haváriu (na strechu) súťaž nedokončil ani známy Quatarčan All-Attiyah.

Tretí deň rallye bol v znamení Latvalu, ktorý vyhrával jednu rýchlostnú skúšku za druhou, na lepšie ako tretie miesto mu to však nestačilo. Celkom z 22 rýchlostných skúšok zvíťazil až v desiatich, víťaza Loeba (vyhral šesť RS) však napriek tomu neohrozil. Podobne ani druhého Hirvonena (zvíťazil v jednej RS). Östberg si udržal štvrtú pozíciu pred Čechom Martinom Prokopom, ktorý po šiestej priečke z argentínskej rallye má ďalšie skvelé umiestnenie. Výborne jazdil aj Francúz Ogier na Fabii S2000, keď v cieli bol siedmy. Zdatne si v Grécku počínala aj slovenská posádka Kočí/Zámečník, ktorí po dlhšom čase zastupovali našich súťažiarov na najvyššom podujatí.

Ďalšie podujatie seriálu WRC je na programe 22. až 24. júna na Novom Zélande.