Francúz Ogier víťazom portugalskej rallye

Pondelok, 15 apríl 2013

Rallye Portugalska vyhral Francúz Sebastien Ogier a pripísal si po víťazstvách vo Švédsku a Mexiku už tretie prvenstvo v seriáli majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach. V Portugalsku vyhral pred Fínmi Mikkom Hervonenom a Jari-Mati Latvalom. Po štyroch podujatiach aj je na čele priebežného poradia pred Hirvonenom a Sebastienom "prvým" - Loebom.

Sebastien Ogier
Radosť Francúza Sebastiena Ogiera krátko po prejazde cieľom na portugalskej rallye

Loeb absolvoval z doterajších štyroch podujatí len dve. V Monte Carlo deväťnásobný majster sveta vyhral a vo Švédsku bol druhý. Titul v tomto roku už obhajovať nebude, keďže v pláne má odjazdiť len štyri rallye. Dve ďalšie budú v Argentíne a Francúzsku. Cesta k titulu majstra sveta sa tak otvára pre mladšieho Sebastiena – Ogiera. Že to Ogier s titulom myslí vážne, o tom svedčia tri prvenstvá a jedno druhé miesto.

Ogier zvíťazil v Portugalsku už dva razy, v rokoch 2010 a 2011. Víkendový triumf je tak už tretí z Portugalska. Za tromi tohtoročnými prvenstvami v seriáli majstrovstiev sveta treba vidieť okrem jeho dobrej jazdeckej formy aj výkonnosť Volkswagenu Polo R WRC. Ogier je s ním rýchlejší ako Hirvonen s Citroënom DS3, ale aj ako Latvala s rovnakým volkswagenom.

Ogier ako líder priebežného poradia má po štyroch podujatiach na svojom konte 102 bodov. Po Portugalsku si tak upevnil vedúce postavenie v seriáli majstrovstiev sveta. Pred druhým Hirvonenom vedie o 48 bodov a pred tretím Loebom o 49 bodov. Štvrtý Nór Östberg stráca na Ogiera 70 bodov a piaty Latvala 71 bodov.

Skvele si v Portugalsku viedol "majster Dakaru" Nasser Al-Attiyah z Kataru, keď skončil piaty, ale aj Čech Martin Prokop, keď v konkurencii najsilnejších súťažných jazdcov skončil na výbornom siedmom mieste. Ôsmy v cieli bol mladý Nór Östberg. Domáci jazdec Dani Sordo skončil so svojim Mini WRC dvanásty a bývalý jazdec formuly 1 Poliak Robert Kubica na Citroëne DS3 devätnásty.