Dakar 2015: Svitko v 5. etape štvrtý

Piatok, 09 január 2015

Náročnosť trate 37. ročníka Rallye Dakar je enormná. Vidieť to aj podľa počtu tých, ktorí v súťaži už nepokračujú. Z celkového počtu odštartovaných je mimo hry už takmer celá tretina, keď v kategórii áut už nepokračuje 55 posádok, 8 kamiónov, 17 štvorkoliek a 47 motocyklistov.

1 Aleš Loprais
Čech Aleš Loprais sa štvrtým miestom v 5. etape vtesnal medzi Kamazy a celkove je tretí

Štyria Slováci sú však stále v poli súťažiacich. Motocyklista Štefan Svitko je priebežne deviaty a Ivan Jakeš 19., navigátor Miškolci z českého kamióny vodiča Vrátného 11. a aj vodič austrálskeho kamióna Róbert Kasák pokračuje ďalej.

Svitko štvrtý, priebežne deviaty

V piatej etape dosiahol svoj najlepší tohtoročný výsledok Štefan Svitko, ktorý prakticky v celej prvej polovici etapy jazdil na čele, až potom sa pred neho dostali Španieli Coma a Barreda Bort a Čiľan Quintanilla. Svitko na víťazného Comu stratil len necelé štyri minúty a v priebežnom poradí poskočil na deviate miesto. Celkom spokojný však nebol, lebo mu nevyšiel zámer vyhrať etapu! Ivan Jakeš sa včera necítil vo svojej koži, ale aj tak bol v cieli na veľmi peknom 14. mieste.

Ťažká náročná etapa

Včerajšia etapa viedla z čilského Copiapa do prístavu Antofagasta. Na jej začiatku bola trať veľmi rýchla , potom prišli úseky s jemným pieskom zvaným feš feš, čo vyžadovalo od jazdcov veľkú sústredenosť a precíznu jazdu hlavne pri predbiehacích manévroch.

Na meranom úseku dlhom 458 kilometrov sa súťažiaci dostali dvakrát do nadmorskej výšky 3000 metrov nad morom a tu motory pre riedky vzduch strácali na výkone. Posledná tretina sa išla dolu kopcom a najmä v úsekoch s pieskom bola trať nebezpečná. Práve tu sa presadil rýchlosťou Marc Coma a Barreda Bort s Čiľanom Quintanillom a získali malý náskok na nášho Svitka.

Kto je Vasiliev?

V kategórii áut sa presadil prakticky neznámy (???) Rus Vasiliev štartujúci na Mini. Už v predchádzajúcej etape sa blysol jedenástim miestom, ale jeho víťazstvo v piatej etape je určite nečakané. Úspešne si viedol aj Alrajhí (Toyota) zo Saudskej Arábie a skončil druhý. Ten však už aj v predchádzajúcich etapách ukázal rýchlosť. Američan Robby Gordom (Gordoni), tentoraz bez problémov, skončil tretí, Al-Attiyah (Mini) bol štvrtý a Peterhansel (Peugeot) piaty.

2 Robby Gordon
Robby Gordon svojim agresívnym štýlom zapôsobí na divákov, ale pritom plače technika

Despresovi sa nedarí a Sainz odstúpil

Naďalej sa nedarí Despresovi na druhom Peugeote. Tretí z tohto tímu, španielsky veterán Carlos Sainz v tejto etape odstúpil. Despres bol v cieli až 77. so stratou viac ako šesť hodín a s hodinovou penalizáciou za vynechanie kontrolného bodu. Priebežne prvý zostáva Al-Attiyah, druhý je de Villiers, tretí Alrajhí. Peterhansel je deviaty a na lídra Al-Attiyaha stráca hodinu a takmer dvadsať minút.

Kamiónom kraľujú Kamazy

Rusom sa s Kamazmi medzi kamiónmi darí. Už druhú etapu v tomto 37. ročníku vyhral Nikolajev a vedie aj celkove. Druhý bol Mardejev a rovnaký post mu patrí aj v priebežnom poradí. Tretí bol Bielorus Viazovich. Štvrté miesto z etapy vynieslo Čecha Lopraisa na priebežnú tretiu priečku.

Štvorkolky bez prekvapení

Quady bežia v zabehanom rytme, takže aj teraz vyhral Poliak Sonic s náskokom takmer 11 minút pred Čiľanom Casale a Argentínčanom Gonzalesom (všetci Yamaha). Rovnaké poradie na dvoch prvých miestach je aj v priebežnom poradí, tretí je Uruguajčan Lafuente.