Dakar 2014: Svitko v prvej desiatke (3. etapa)

Streda, 08 január 2014

Aj keď to na konci tejto etapy vyzeralo , že počet tých, čo etapu nedokončili je znovu katastrofálne vysoký a predstavoval číslo 135, nakoniec sa toto číslo nenaplnilo a na štart sa postavilo 312 jazdcov a posádok, takže tí čo odstúpili, bolo o 37 menej. Jedným z tých, čo pôvodne neboli klasifikovaný, ale bude ďalej v rallye pokračovať, je aj slovenský vodič austrálskej posádky s kamiónom Tatra Róbert Kasík.

Marc Coma
Španiel Marc Coma je priebežne tretí, jeho cieľ je však jasný – na Dakare chce zvíťaziť

Motocykle

V tejto etape si veľmi dobre viedli obaja slovenskí jazdci Štefan Svitko i Ivan Jakeš. Svitko skončil v etape, ôsmy a Jakeš dvadsiatyprvý. Po troch etapách je teraz Svitko desiaty a Jakeš devätnásty. Víťazom etapy sa stal, už druhej z troch, Španiel Barreda Bort na Honde, pred najväčšími favoritmi na celkové prvenstvo, Francúzom Despresom (Yamaha)a Španielom Comom (KTM).

Ukazuje sa, že tohtoročný Dakar bude jedným z doteraz najťažších. V tejto etape sa museli vyšplhať do výšky až 4300 metrov nad morom (pod vrch Aconcagua vysoký 6962 metrov) a tam prekonávať náročný terén. Ťažký pád mal Portugalčan Faria, ktorý po páde leží v nemocnici s poškodenou chrbticou a údajne s prepichnutými pľúcami. Spadol aj Despres, ktorý si tak udrel hlavu, že podľa jeho slov videl hviezdičky. Pád mal aj Marc Coma.

Vedúce priebežné postavenie si drží Barreda Bort pred Cyrilom Despresom a Marcom Comom. Francúz Despres tak dáva najavo svoje ambície zopakovať si minuloročné víťazstvo a urobiť tak ďalší krok ako dohnať Stephane Peterhansela v počte šiestich víťazstiev, ktoré jeho krajan získal na motocykli.

Automobily

Do tretej etapy už nenastúpil víťaz tej úvodnej, Portugalčan Souza, ktorého predchádzajúci deň zradilo turbo jeho motora a z rallye odstúpil. Etapu vyhral Španiel Roma na Mini pred Poliakom Holowczicom, ktorý sedlá rovnakú značku auta. Tretí skončil Leeroy Poulter z JAR na Toyote. Začína sa dariť Američanovi Robbymu Gordonovi na Hummeri, ktorý bol v cieli šiesty. Katarčan Al-Attiyah zasa siedmy.

Krzysztof Holowczic
Krzysztof Holowczic sa konečne uchytil a v tretej etape bojoval o prvenstvo s Romom

Nedarilo sa najväčším favoritom. Španiel Sainz bol v etape až 18. so stratou takmer 16 minút. Ešte horšie skončil jedenásťnásobný víťaz Dakaru Francúz Peterhansel, ktorý bol v cieli 29. so stratou takmer 28 a pol minúty. Sainz tak klesol na priebežné štvrté a Peterhansel na piate miesto, ale strata na prvého Romu je len niečo cez 12, resp. 24 minút. Ďalší z favoritov, Juhoafričan Giniel de Villiers na Toyote je hneď za nimi šiesty.

Štvorkolky

Ašpirant na celkové prvenstvo v štvorkolkách už nepokračuje. Minuloročný víťaz Argentínčan Marcos Patronelli mal nepríjemnú haváriu, keď sa skotúľal aj so svojou štvorkolkou do rokliny. Mal šťastie, že sa mu podarilo včas vyskočiť zo sedla a predísť tak väčšiemu zraneniu. V etape zvíťazil Poliak Rafal Sonic a po tretej etape sa dostal aj na vedúcu pozíciu priebežného hodnotenia. V etape druhý skončil Čiľan Casale a tretí bol Sergiu Lafuente z Uruguaja. Vedie Sonic, druhý je Casale a tretí za Holandsko jazdiaci Katarčan Husseini.

Ignacio Casale
Ignacio Casale

Kamióny

Mimoriadne náročná bola trať hlavne pre kamióny, z ktorých viaceré skončili prevrátené. Najväčší favoriti sa dobre strážili a prišli do cieľa bez väčších strát. Prvý bol Rus Karginov na Kamaze, druhý Holanďan de Rooy na Ivecu a tretí Aleš Loprais na Tatre. Zdatne si vedie aj ďalší Čech Kolomý na Tatre, ktorý bol štvrtý. Priebežný díler van Vliet z Holandska (MAN) prišiel do cieľa na šiestom mieste.

Slovenský navigátor Miškolci v českej posádke s vodičom Vrátným skončili v etape na 23. priečke. Začína sa dariť druhému Slovákovi Róbertovi Kasákovi s navigátorom Watmanom, ktorí jazdia na Tatre za austrálsky tím. Táto posádka bola v cieli na veľmi peknom 29. mieste.

V priebežnom poradí vedie de Rooy pred van Vlietom a Rusom Karginovom. Štvrtý je Holanďan Stacey, piaty Loprais a šiesta priečka patrí Rusovi Šibalovovi. Slovenský navigátor Miškolci v českej posádke s vodičom Vrátným sú na 27. a Kasákovi s Watmanom patrí v priebežnom poradí 52. miesto.

Autor: J. Goldberger

Doplnené vydanie – 8.1.2014, 18,30 hod

Tretia etapa vedúca zo San Rafael do San Juan ponúkla jazdcom kamenitú a členitú špeciálku v dĺžke 301 kilometrov, pre motocykle a štvorkolky bola "erzeta" kvôli extrémnym výkyvom počasia skrátená, a tak prešli namiesto pôvodných 373 km len 243. Pre automobily a kamióny sa nezmenila. Posádky áut a truckov sa dostali do podhoria Ánd, pod najvyšší vrch Ameriky - horu Aconcagua. Znamenalo to výstup až do nadmorskej výšky okolo 4300 metrov, pretekárov prekonanie horského sedla preverilo skutočne dôkladne. Aj taký je tohtoročný Dakar.

Ťažké pasáže – prudké stúpania a hodne kameňov robilo problémy prevažnej väčšine účastníkov. Pripomínalo mi to enduro, tvrdilo množstvo jazdcov motocyklovej kategórie. Prišli aj technické problémy aj zranenia. Etapa sa stala osudnou aj veľkým favoritom. V bivaku v San Juan bude navyše dakarský konvoj odkázaný na vlastnú zručnosť v údržbe a opravách, keďže organizátori po 3. etape zakázali technickú pomoc od tímov.

Motocykle

Joan Barreda Bort tentoraz vytvoril nový rekord. Stal sa prvým jazdcom dakarskej histórie, ktorý v špeciálke vystúpil až do výšky 4300 metrov pohoria Ánd. Jeho výkon bol tak odmenený veľkolepým výhľadom. Etapa bola pre motocyklistov skrátená o 130 kilometrov kvôli zlému terénu v prvej časti trate. Množstvu jazdcov sa stala osudnou a zažili sklamanie v podobe zranenia alebo vypadnutia ešte predtým, než si mohli užiť večer v bivaku na vlastnú päsť. Svoje o tom vie aj český jazdec Jan Veselý, ktorý sa v etape zdržal oživovaním motocyklistu a ďalšiemu privolával vrtuľník, on sám mal problémy iba navigačné.

4 Francisco Lopez Contardo
Francisco Lopez Contardo, KTM

Svoje druhé etapové víťazstvo si pripísal Španiel Joan Barreda Bort na Honde, do bivaku dorazil takmer päť minút pred Francúzom Cyrilom Despresom (Yamaha), ktorému sa na trati nevyhli drobné problémy. Tretí cieľom prešiel Marc Coma (KTM), na rovnakej pozícii je aj celkovo. Stráca však už takmer štrnásť minút, druhý Despres má na Barrdeu manko viac ako trinásť minút.

Prekvapenie tohto ročníka, Angličan Sam Sunderland (Honda) prešiel cieľom až ako sedemdesiaty štvrtý s takmer dva a pol hodinovou stratou a prepadol sa až na priebežné 30. miesto. Tretia etapa ho pripravila o možnosť bojovať o celkové prvenstvo.

Radosť nám urobil Štefan Svitko, ktorý prišiel do cieľa ôsmy, takmer dvadsať minút za víťazným Španielom. V priebežnom poradí sa 31-ročný jazdec vyšvihol zo 16. na 10. pozíciu, so štyridsaťminútovým odstupom za Barredom. "Bola to ťažká etapa. Pred najvyšším bodom vo výške 4370 metrov som mal problém s motocyklom, ale našťastie vydržal," uviedol Svitko.

Ivana Jakeša klasifikovali na 21. mieste, mal však väčšie problémy: "Na 140 kilometri som stratil orientáciu a zdržal som sa. Neskôr som aj spadol," poznamenal. V celkovej klasifikácii aj napriek tomu poskočil o štyri priečky dopredu, momentálne je devätnásty.

Štvorkolky

Cesta do izolovaného bivaku v Barréal bola krutá pre obhajcu prvenstva Marcosa Patronelliho, na trati rýchlostnej skúšky sa mu nevyhla nehoda. Údajne stačil zo svojho stroja Yamaha zoskočiť tesne predtým, ako sa po strate kontroly zrútil z vysokého zrázu. Pilot bol do bivaku dopravený iba s príznakmi dehydratácie a z ďalšieho priebehu odstúpil.

5 Lucas Bonetto
Lucas Bonetto, Honda

Problémy mal tiež doposiaľ druhý Lucas Bonetto so štvorkolkou Honda. Z týchto udalostí ťažil Rafal Sonik z Poľska, ktorý v etape kraľoval – pred Ignaciom Casalem a Uruguajcom Sergiom Lafuentom – a získal vedenie v celkovej klasifikácii. Na druhom mieste sa drží Casale (tiež na stroji Yamaha), tretí je Holanďan Sebastian Husseini na Honde.

Automobily

Automobilová kategória má opäť nového lídra, v tomto ročníku už tretieho. Postavenie na prvej priečke tabuľky sa mení každou etapou. Tú s poradovým číslom tri vyhral Joan "Nani" Roma s Mini. Víťaz predchádzajúcej "erzety" a Romov stajňový kolega, Francúz Stéphane Peterhansel, zažil na trati medzi San Rafael a San Juan veľmi nepríjemný deň. Najskôr sa vychýlil mimo vyznačenú trať, potom mal dokonca defekt na troch kolesách naraz. Došiel až ako 29. s takmer polhodinovým mankom a priebežne klesol na piatu pozíciu. Druhé miesto v etape zajazdil Poliak Krzystof Kolowczyc (tiež Mini), tretím automobilom v cieli bola Toyota Juhoafričana Leeroya Poultera.

6 Carlos Sainz
Carlos Sainz, buggy SMG

V celkovej klasifikácii sa na prvých troch priečkach zarovnali automobily Mini (za Romom je Argentínčan Terranova, prenasledovaný Katarčanom Nasser Al-Attiyahom), "El Matadore" Carlos Sainz s buginou SMG klesol na štvrté miesto.

Kamióny

V kategórii kamiónov tentoraz triumfoval Andrej Karginov s Kamazom. Jeho šieste etapové prvenstvo na Dakare v kariére však stále nestačí na to celkové, figuruje na 3. priečke. Naďalej kraľujú Holanďania, keď vedie Gerard De Rooy (Iveco Torpedo) pred Marcelom Van Vlietom (MAN TGS 480). Z našich sa darí lepšie Jaroslavovi Miškolcimu, ktorý v posádke Tatry figuruje na 27. mieste, Róbert Kasák (RallyOZ.com) pokračuje s ďalšou tatrovkou na 52. pozícii. A to aj napriek tomu, že nenastúpil do druhej etapy. "Odišli nám ložiská," uviedol príčinu Kasák. "Preto sme ani nefigurovali vo výsledkovej listine. Našu Tatru sme opravovali až do svitania. Keďže fungujeme ako rapid assistance, neskončili sme súťaž, ale po penalizácii i keď stále neviem akej, sme mohli nastúpiť na trať tretej etapy."

Výsledky 3. etapy (San Rafael (Arg.) - San Juan (Arg.))

Motocykle

1. Joan Barreda BortŠpan./ Honda3:47:03 hod
2. Cyril DespresFranc./Yamaha+ 4:41 min
3. Marc ComaŠpan./KTM+ 6:56
4. Alain DuclosFranc./Sherco+ 10:51
5. David CasteuFranc./KTM+ 11:17
6. Francisco LopezČile/KTM+ 16:36
...
8. Štefan SvitkoSR/KTM+ 19:06
...
21. Ivan JakešSR/KTM+ 56:13

Priebežné poradie po 3. etape

1. Joan Barreda BortŠpan./Honda9:56:44 hod
2. Cyril DespresFranc./Yamaha+13:04
3. Marc ComaŠpan./KTM+13:56
4. Alain DuclosFranc./Sherco+16:38
5. Francisco LopezČile/KTM+18:39
6. David CasteuFranc./KTM+22:16
...
10. Štefan SvitkoSR/KTM+40:09
...
19. Ivan JakešSR/KTM+1:27:09 hod

Autor: Andrej Haverda
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.