Dakar 2013: Jakeš v etape tretí

Nedeľa, 13 január 2013

Ôsma etapa Rallye Dakar bola plná zvratov. Spôsobili ju prudké lejaky, omyly motocyklistov v navigácii a následné blúdenie na trati, ale aj rozvodnená rieka, ktorá podľa Katarčana Al-Attiyaha v mieste brodu mala výšku až tri metre, takže posádky už ďalej nepokračovali a situáciu budú organizátori riešiť. Skvele si však viedol náš motocyklový jazdec Ivan Jakeš, keď v etape prišiel do cieľa na pódiovom treťom mieste.

Ivan Jakeš
Ivan Jakeš dosiahol v ôsmej etape životný úspech na Dakare, keď v cieli bol tretí

Druhý Slovák Štefan Svitko dopadol horšie, bol totiž v skupine jazdcov, ktorá na 118. kilometri zle odbočila a Svitko skončil až na 55. mieste. Nebyť tejto chyby, bol by s veľkou pravdepodobnosťou skončil medzi najlepšími, mieril možno na víťaza etapy. Podobnú chybu ako Svitko urobili aj ďalší jazdci z čela tabuľky vrátane lídra Francúza Paina, ktorý bol v cieli až 77. Čílan Lopez skončil 48., Potugalčan Faria 31. a Despres 58., až tri miesta na za Svitkom.

Dosť to zamiešalo kartami aj v priebežnom poradí. Líder Francúz Pain spadol na štvrté miesto a druhý z priebežného poradia Cyril Despres klesol z druhého miesta na piate. Na čelo sa dostal Francúz Casteu, Faria postúpil z piateho miesta na druhé a Čílan Lopez klesol z druhého miesta na tretie. Potešiteľné je, že hneď za minuloročným víťazom a najväčším tohtoročným favoritom Despresom je náš Ivan Jakeš s minimálnou stratou 1:56 minúty. O kúsok ďalej, na deviatej priečke, je Štefan Svitko. Slovensko tak má v Top 10 dvoch svojich jazdcov, čo je už teraz obrovský úspech.

Po náročnej ôsmej etape je v nedeľu deň odpočinku. Regenerované sily budú všetci súťažiaci na Dakare určite potrebovať, veď druhá časť dakarského maratónu nebude o nič ľahšia ako bola tá prvá. Skôr naopak, keďže prvých osem etáp zobralo všetkým jazdcom i členom posádok mnoho síl. A tak v ďalšom priebehu budeme držať palce obom našim jazdcom, Jakešovi i Svitkovi. Veríme, že na ich strane bude stáť aj šťastie a vyhnú sa im nepredvídané udalosti. Aby návrat na Slovensko bol pre nich i pre nás radostnou udalosťou.

Výsledky - 8. etapa

Salta - San Miguel de Tucuman (Argentina), meraný úsek 131 km (skrátený)

Automobily

Na 86. kilometri meraného úseku vznikol problém pred brodom cez rieku a väčšina posádok ďalej nepokračovala. Organizátori vzniknutú situáciu budú riešiť.

Kamióny

V tejto etape neštartovali pre predpokladané problémy s dažďom a možnými neprejazdnými úsekmi trate.