Seat Altea Freetrack mieri aj do terénu

Nedeľa, 30 september 2007

Trendu moderných SUV podľahla aj španielska automobilka Seat. Jej model Altea Freetrack brázdi už aj naše cesty.

Seat Altea Freetrack Seat Altea Freetrack Seat Altea Freetrack

Moderné SUV vyrába už takmer každá automobilka. S novými modelmi na voľný čas a športové vyžitie nechcú zdolávať močiare, vodné brody či brázdiť horské terény, ale ponúknuť športovú jazdu na ceste a neuviaznuť v ľahšom teréne. Bonbónikom s príchuťou športovo terénnej jazdy je aj nový Seat Aleta Freetrack.

Kompaktný SUV Altea Freetrack sa ako štúdia predstavil na ženevskom autosalóne začiatkom tejto jari, premiéru mal na autosalóne v Barcelone a teraz ako sériový model sa začína predávať aj na Slovensku. Nejde o typické auto do terénu, také ambície Freetrack nemá. Môže však v teréne pri vhodnom obutí prekvapiť. Má na to dobré predpoklady: výkonné benzínové i naftové motory, pohon všetkých kolies systémom Haldex (existuje aj verzia iba s pohonom predných kolies) a zväčšenú svetlú výšku.

Seat Altea Freetrack Seat Altea Freetrack

Predstavenie tohto nového modelu slovenský importér automobilov Seat uskutočnil v areáli Off-Road 4x4 na kopci na okraji Petržalky, ktorý má terén vhodný na preskúšanie terénnych ambícií nielen ľahkých SUV, ale dokáže preveriť aj pravé off-roady.

Aký je teda nový Freetrack? Na báze modelu Altea XL ho vyvinula španielska automobilka ako robustnejší model, ktorý má priestor na rodinné využitie, je schopný pohybovať sa aj na nespevnených cestách, a pretože je to Seat, ktorý má v koncerne VW športové zameranie, tak má prekypovať dynamikou. Keďže občas opustí asfalt, má mať spodnú časť karosérie obloženú plastmi. Okrem oplastovania spodku karosérie na bokoch má nový predný a zadný nárazník, zväčšenú svetlú výšku o 40 mm a väčšie 17palcové kolesá, čo dodalo Freetracku drsnejší vzhľad, nový imidž a chráni boky karosérie pri jazde v teréne.

Seat Altea Freetrack Seat Altea Freetrack

Vyskúšali sme model s turbodieslovým motorom 2,0 TDI s výkonom 170 koní. Ďalšie dva, benzínový 2,0 TSI (200 k) a 2,0 TDI (140 k) tu však chýbali. Predvádzaná 170-koňová verzia nás presvedčila, že aj tento pomerne náročný terén, na ktorom sme jazdili, zdoláva Freetrack bez väčšej námahy a problém mu nerobil ani kopec s najprudším stúpaním. Zvládal aj prudké klesania, aj keď nie je vybavený asistentom brzdenia pri klesaní a stabilitu má aj pri bočných náklonoch. Freetracku výkon 170 koní i trakcia pohonu 4x4 plne stačili na zvládnutie aj stredne ťažkých terénov. Určite však nemôže tam, kde si trúfa napríklad Land Rover Freelander.

Výkonnejší z dvoch naftových motorov s pohonom 4x4 je do terénu určite lepším riešením ako pohon iba predných kolies, ktorý má slabšia verzia naftového motora. Pripomeňme však, že Freetrack nie je off-road do náročného terénu, ale SUV na asfalt, prípadne na poľné cesty, takže aj so základným motorom je schopný bez problémov prekonávať vzdialenosti i menšie prekážky na cestách. Ale tam, kde sú adhézne podmienky horšie, zapojí sa do "hry" medzinápravová elektronicky riadená spojka Haldex, ktorá rozdeľuje hnacie sily podľa trakčných podmienok na trati a k poháňaným predným kolesám sa pripojí aj pohon zadných kolies. Je dobré, že Seat ponúka pre Freetrack aj motory s pomerne vysokým výkonom, vďaka ktorým patrí k najdynamickejším rodinným SUV.

Seat Altea Freetrack Seat Altea Freetrack

Nový Freetrack sa však môže pýšiť jazdnými výkonmi na ceste. Verzia s výkonom 170 koní a pohonom 4WD zvládne "stovku" 8.,7 s, ručičku rýchlomeru vyženia na 204 km/h a spotrebuje naftu v priemere 6,8 l/100 km. Benzínový turbomotor (200 k) to dokáže za 7,5 s, 214 km/h a 9,4 l/100 km. Veľmi slušné výkony podáva aj slabší diesel (140 k): 10,8 s, 196 km/h a 6,1 /100 km. Altea Freetrack ponúka aj bohatú výbavu. Už základný model 2WD ponúka napríklad 17palcové hliníkové kolesá, rádio s MP3 prehrávačom, automatickú klimatáciu, dažďový senzor stieračov a iné, verzia 4WD navyše aj stabilizačný systém, kontrolu tlaku v pneumatikách a ďalšiu výbavu.

V týchto dňoch sa už Seat Altea Freetrack na Slovensku predáva. Model so základným naftovým motorom 2,0 TDI (103 kW/140k) a pohonom len predných kolies má cenu 899 900 korún, s benzínovým motorom 2,0 TSI (147 kW/200 k) a pohonom 4x4 sa predáva za 999 900 korún a výkonnejší diesel 2,0 TDI (103 kW/140 k) stojí 1 039 900 korún. Začiatkom roka 2008 pribudnú ešte verzie s motormi 2,0 TSI a pohonom len 2WD (pohon len predných kolies) a s výkonnejším 2,0 TDI tiež s pohonom 2WD. Ich ceny budú známe až neskôr.

Komentáre
Pekny clanok, je to to co tu momentalne chyba. Rad citam Vasu stranku. Prispevky su odborne, nenasilne, objektivne a citit z nich dhorocnu skusenost. Len tak dalej! citatel
Pridal sakti v nedeľu 14 októbra 2007 o 12:28
je to skvelé mne sa seaty moc páčia chem si kúpiť ten tribu je to seat ale šrot je podľa mňa len hyundai
Pridal fero v sobotu 10 marca 2012 o 12:34
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.