VC USA: Marquez vyhral, Rossi tretí

Pondelok, 22 júl 2013

Španiel Marc Marquez vyhral Veľkú cenu USA v kráľovskej triede MotoGP na okruhu Laguna Seca pred Nemcom Stefanom Bradlom a Talianom Velentinom Rossi. Na americkom okruhu štartoval mladík Marquez po prvý raz a ako nováčik je z tohto pohľadu historicky prvým víťazom najsilnejšej triedy. Víťazstvom si upevnil líderské postavenie v priebežnom hodnotení šampionátu. Stefan Bradl zasa dosiahol svoje najlepšie umiestnenie v kariére v triede MotoGP.

Marquez - Rossi
Maquez a Rossi zviedli v prvej polovici pretekov tvrdý súboj o priebežné druhé miesto

Zvláštnosťou Veľkej ceny USA v seriáli pretekov majstrovstiev sveta cestných motocyklov je, že na okruhu Laguna Seca sa jazdí len najsilnejšia trieda MotoGP, dve slabšie Moto 3 a Moto 2 tu neštartujú. Napriek tomu sa deviaty diel seriálu očakával s mimoriadne veľkým záujmom. Do poslednej chvíle nebolo totiž jasné, či sa pretekov zúčastnia dve najväčšie hviezdy triedy Daniel Pedrosa a Jorge Lorenzo, keďže obaja majú zlomeniny kľúčnej kosti. Bodový pôst si však nepripustili a na preteky, aj keď nie v plnej sile, nastúpili.

Po prvý raz v kariére v triede MotoGP si vybojoval pol position Nemec Bradl, Marquez bol druhý, Španiel Bautista tretí a štvrtý Rossi. Až na ďalších priečkach stáli na štarte Lorenzo a Pedrosa. Víťazstvo Bradla v kvalifikácii nebolo náhodné, keďže takmer do polovice pretekov sa držal na čele. Najprv pred Rossim, ktorý skvele odštartoval, neskôr dlho vzdoroval aj Marquezovi.

Najzaujímavejším momentom v prvej fáze pretekov bol predbiehací manéver Marqueza, pri ktorom sa obaja jazdci dostali mimo trať, ustáli to však a mladý Španiel si týmto drzým a veľmi nebezpečným manévrom vybojoval druhú priečku. Potom sa zavesil na Bradla a približne v polovici pretekov sa dostal na prvú priečku a neohrozene sa blížil do cieľa a k svojmu tretiemu víťazstvu .v tohtoročnom seriáli. Bradl prišiel do cieľa druhý a Rossi po tvrdých atakoch Bautistu si predsa len udržal tretiu priečku. Bautista si štvrtým miestom vybojoval svoje najlepšie umiestnenie v kariére v prestížne triede.

Na piatej pozícii dlho jazdil Lorenzo, jeho bolesti zo zlomenej kľúčnej kosti boli zrejme silnejšie ako Pedrosove a tak v cieli bol menší z dvoch Španielov piaty a Lorenzo šiesty. Takmer bratovražedným bol súboj Američana Haydena a Taliana Doviziosa z tímu Ducati. V cieli boli za Britom Crutchlowom na ôsmom a deviatom mieste. Dojazdili aj obe české "želiezka" – Karel Abraham bol 14. a Lukáš Pešek 18.

Dvadsaťročný Španiel Marquez je na čele priebežnej klasifikácie so 163 bodmi. Pred druhým Pedrosom má náskok 16 bodov. Tretí Lorenzo stráca 26 bodov a štvrtý Rossi 46 bodov. Marquez z tímu Honda stál v tejto sezóne na pódiu vo všetkých ôsmich podujatiach, ktoré dokončil. Výnimkou bola len VC Talianska, kde po páde odstúpil.

Seriál bude pokračovať 18. augusta, znovu americkej pôde. Ma programe bude desiate podujatie, VC Indianopolis.