VC Holandska: Rossiho sté víťazstvo

Pondelok, 29 jún 2009

Valentino Rossi víťazstvom na Veľkej cene Holandska v najsilnejšej triede Moto GP na motocykli Yamaha dosiahol historický úspech – získal jubilejné sté víťazstvo v kariére v pretekoch majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Úspech v podobe sto víťazných pretekov fenomenálneho talianskeho jazdca neprekonáva iba takú osobnosť motocyklového športu, akým bol Giacomo Agostini, bývalý kráľ motocyklových okruhov.

Valentino Rossi
Valentino Rossi pred cieľom takto prejavoval radosť zo stého víťazstva v kariére

Sté víťazstvo si v Holandsku v seriáli majstrovstiev sveta fenomenálny Valentino Rossi vyjazdil suverénnym spôsobom, keď sa krátko po štarte usadil na čele pretekárskeho pola. Ostatní, vrátane jeho najväčších súperov Španiela Lorenza z rovnakého tímu Yamaha a Austrálčana Stonera na Ducati, sa mu až do cieľa pozerali len na jeho chrbát. Do rozjasanej tváre víťazného Rossiho sa tak mohli pozrieť až za cieľovou páskou. Druhý skončil Lorenzo, tretí Stoner. Vďaka víťazstvu v Holandsku sa Rossi dostal aj na čelo priebežného poradia majstrovstiev sveta najsilnejšej motocyklovej triedy, ktoré vedie pred Lorenzom o päť bodov a pred Stonerom o deväť bodov.

Valentino Rossi: uvoľnenie a spokojnosť krátko po tom, ako prešiel cieľom

Pre ambiciózneho Daniho Pedrosu sa po páde krátko po začiatku pretekov rozplynula vidina pódiového umiestnenia. Na pád doplatil aj Andrea Dovozioso a Mika Kalio, ktorí, nebyť pádu, mohli bojovať o miesta na stupni víťazov. Naň sa nedostal ani stále sa lepšiaci Američan Colin Edwards – skončil štvrtý. Austrálčan Vermeulen skončil piaty a Angličan Toseland šiesty. Francúz de Puniet prešiel cieľom na siedmom mieste a desiatku najlepších uzatvárali Američan Hayden, Talian Capirossi a jazdec San Marina de Angelis.

Valentino Rossi pozdravuje cez kameru svojich televíznych priaznivcov a divákov

Triedu do 250 cm³ vyhral Japonec Aojama a dostal sa aj na čelo celkového poradia. V najslabšej triede do 125 cm³ prešiel prvý cieľom Španiel Sergio Gadea, lídrom triedy priebežného poradia je jeho krajan Julian Simon.