Moto GP: opäť žiaril Rossi

Štvrtok, 10 september 2009

Talian Valentino Rossi opäť žiaril. Vyhral kvalifikáciu na motocyklovú Veľkú cenu San Marina a v pretekoch sa predviedol v plnej paráde, ukázal veľa (určite nie všetko – súperi ho k tomu nedonútili) zo svojho umenia a vyhral v kráľovskej triede Moto GP pred svojim najväčším rivalom Španielom Jorge Lorenzom. Tretí skončil ďalší Španiel Dani Pedrosa.

Valentino Rossi
Valentino Rossi opäť exceloval - tentoraz na Veľkej cene San Marina na okruhu Misano

V cieli namerala Rossimu časomiera dva a pol sekundový náskok pred Lorenzom a dvanásť a pol sekúnd pred Pedrosom. Rossiho jazda pôsobila suverénne, hoci samotný Rossi nehodnotil preteky ako jednoduché. Víťazstvom si vylepšil náladu po vcelku nešťastnom páde v Indianopolis, po ktorom už v pretekoch nepokračoval a z 50 bodov sa jeho náskok znížil na polovicu. Teraz si pozíciu na čele priebežného poradia vylepšil a vedie s náskokom 30 bodov pred Lorenzom. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte štvoro pretekov a až po nich bude známy nový majster sveta. Rád by ním bol opäť Rossi. Vyjde mu to?

V dramatických pretekoch v triede do 250 cm³ vyhral Španiel Hector Barbera, keď v závere pretekov zrýchlil a dostal sa pred dvojicu Pasini a Bautista a vypálil im rybník.

Dramatický záver mali preteky v najslabšej triede do 125 cm³, keď krátko pred cieľom Fín Andrea Iannone doslova zostrelil dovtedy vedúceho jazdca Pola Espargara, obaja spadli a z víťazstva sa potom tešil Julian Simon. Dovtedy štvrtý a piaty Nicolas Terol a Bradley Smith si po páde vedúcej dvojice tiež polepšili a skončili na druhom a treťom mieste.

Svoje premiérové preteky v triede do 125 cm³ v seriáli majstrovstiev sveta absolvoval v San Marine mladý a nádejný Slovák Jakub Jantulík a skončil na 26. mieste.

10. J. ToselandV. Brit./Yamaha38,347

Priebežné poradie (po 13 zo 17 pretekov)

6. J. CluzelFranc./Aprilia9,202

Priebežné poradie (po 12 zo 16 pretekov)

bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5