Lorenzo triumfoval v MotoGP v Katalánsku

Streda, 06 jún 2012

Víťazom piateho podujatia seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, Veľkej ceny Katalánska vo Valencii, sa v najsledovanejšej triede Moto GP stal Španiel Jorge Lorenzo. Zvíťazil pred svojím krajanom Danim Pedrosom a Talianom Andreom Doviziosom. Minuloročný majster sveta a doterajší líder seriálu Austrálčan Casey Stoner skončil až štvrtý.

Jorge Lorenzo
Španiel Jorge Lorenzo po strhujúcom súboji s krajanom Pedrosom zvíťazil v Katalánsku

Najlepší štart mal Pedrosa, hoci stál až na piatej pozícii. Nasledovali ho Američan Spies, Španiel Lorenzo, štvrtý bol Dovizioso a až piaty víťaz kvalifikácie Stoner. Talian Valentino Rossi sa zaradil na deviate miesto. V treťom kole bol v jednej zo zákrut príliš rýchly Spies, na kraji štrkovej zóny mu podkĺzlo koleso a spadol. Aj keď hneď pokračoval v jazde, prepadol sa takmer až na koniec zoradeného "vláčika". Tým sa Dovizioso sa posunul na tretie miesto, Stoner na štvrté a piaty jazdil Brit Crutchlow.

Takéto poradie vydržalo až do šiesteho z 25 kôl, kedy sa na čelo dostal Lorenzo, ale v deviatom kole ho vo vedení znovu vystriedal Pedrosa. Strhujúci boj o vedenie a víťazstvo v pretekoch medzi týmito dvoma Španielmi priniesol vynikajúce výkony továrenských jazdcov na strojoch Honda a Yamaha. Minuloročný majster sveta Lorenzo v 15. kole zaútočil na Pedrosu a začal získavať mierny náskok, ktorý sa v cieli rozrástol na päť sekúnd.

Tretie miesto si v dramatickom závere dokázal udržať Dovizioso tesne pred Stonerom. Piaty v cieli bol Crutchlow, šiesty Španiel Bautista a siedmy Rossi. Američanovi Spiesovi jeho mohutný útok po páde nestačil na viac ako na desiate miesto, keď pred ním bol ešte na siedmom mieste Nemec Bradl a na ôsmom Američan Hayden.

Jorge Lorenzo sa víťazstvom vo Valencii dostal na priebežné prvé miesto v seriáli. Stoner klesol na druhé a tretie miesto patrí Pedrosovi. Štvrtý je Dovizioso, piaty Crutchlow a šiesty Valentino Rossi.

Opäť sa prejavila nadvláda strojov Yamaha a Honda a najmä majstrovstvo Lorenza a Pedrosu. Dovizioso na súkromnej Yamahe obdivuhodne drží krok s prvou dvojicou. Ducati má rýchlosť na rovine, ale jazdnými vlastnosťami zaostáva za špičkou. Do skvelej formy sa dostal Brit Cal Crutchlow, aj americký rýchlik Ben Spies a dlhodobo najmä Andrea Dovizioso. Máme sa na čo tešiť. Seriál je skvele rozbehnutý!

Pokračovanie seriálu cestných motocyklov bude 17. júna , kedy je na programe Veľká cena Veľkej Británie na okruhu v Silverstone.