Indianopolis: Lorenzo triumfoval, Rossi spadol

Štvrtok, 03 september 2009

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov pokračoval na americkej pôde Veľkou cenou Indianopolis. Z tria favoritov splnil svoju rolu len Lorenzo, ktorý zvíťazil. Pedrosa po páde pokračoval v pretekoch, zatiaľ čo najväčší kandidát na titul tohtoročného majstra sveta Rossi po páde preteky nedokončil.

Lorenzo a Rossi
Takto koleso pri kolese jazdili Lorenzo (vpredu) a Rossi tesne pred pádom Rossiho

Pedrosa po stíhacej jazde sa predieral z posledného miesta stále viac dopredu a skončil desiaty, zatiaľ čo Rossi svoj poškodený motocykel odstavil v garáži a v pretekoch nepokračoval. Obaja tak uvoľnili miesta na stupni víťazov jazdcom "druhej línie", ktorí o ne zviedli veľmi tvrdý a aj vyrovnaný boj. Druhú priečku si v ňom vybojoval de Angelis a tretiu stále sa lepšiaci Hayden. Štvrtý skončil Dovizioso, piaty Edwars, šiesty Toseland. Capirossi si pripísal body za siedme a Kallio za ôsme miesto. Prvú desiatku uzatvárali Elias a Pedrosa.

Aj po dvanástich kolách je situácia v boji o titul vyrovnaná najmä medzi jazdcami továrenského tímu Yamahy Rossim a Lorenzom. Rossi mal pred pretekmi v Indianopolise náskok 50 bodov, tie sa však po týchto nedokončených pretekoch zúžili na polovicu. Osemnásobný majster sveta Rossi bude mať na posledných piatich podujatiach seriálu čo robiť, aby odolal obrovskému náporu, ktorý v každých pretekoch na neho vyvíja mladší a veľmi ambiciózny Španiel.

Tretí z priebežného poradia, Austrálčan Stoner, pre vleklé zdravotné problémy pár pretekov vynechal. Jeho návrat sa očakáva možno už na najbližšej Veľkej cene San Marina 6. septembra, ťažko však predpokladať, že by vážnejšie zasiahol do boja o titul. Štvrtý je momentálne Pedrosa a piaty Edwards, na Rossiho však strácajú 71, resp. 81 bodov. Takže najvážnejšími kandidátmi na titul v kráľovskej triede Moto GP zostávajú Rossi a Lorenzo. Ich vzájomné súboje sú zakaždým veľmi dramatické a plné napätia. Je teda sa na čo tešiť. Kto bude novým majstrom sveta sa dozvieme 8. novembra, kedy je na programe Veľká cena Valencie.

V triede do 250 cm³ sa suverénne presadzuje Talian Marco Simoncelli. Zvíťazil pred lídrom priebežného poradia Japoncom Hiroši Aojamom a Španielom Alvarom Bautistom. Naďalej je však na čele priebežného hodnotenia Japonec Aojama.

Do 125 cm³ si najlepšie počínal Španiel Pol Espargaro, ktorý zvíťazil tesne pred Britom Bradley Smithom a Talianom Simone Corsim. V priebežnom poradí je naďalej na čele Španiel Julian Simon pred svojim krajanom Nicolasom Terolom a Bradley Smithom.

bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5