V Japonsku triumf Vettela

Utorok, 06 október 2009

Bol o titul majstra sveta vo formule 1 vrcholí. Pred Veľkou cenou Japonska sa situácia videla byť jasná: o titul v troch zostávajúcich pretekoch budú bodovať len dvaja jazdci tímu Brawn GP – Button a Barrichello. Po pretekoch v Japonsku je však situácia trochu iná, keďže Vettel sa víťazstvom pričinil o zmenu. Získal desať bodov, kým Buttom za ôsme miesto len jeden bod a Barrichello body dva. A tak šestnásť bodová strata na vedúceho Buttona dáva Vettelovi stále nádej na zisk titulu.

Sebastian Vettel
Sebastian Vettel si víťazstvom v Suzuke vykresal iskierku nádeja na titul majstra sveta, aj preto bola jeho radosť v cieli a potom aj na stupni víťazov nesmierne veľká

Preteky na okruhu v Suzuke znamenajú pre 22ročného Vettela tretí triumf v tohtoročnej sezóne, čo pre pilota Red Bullu ďalej živí nádej na zisk titulu majstra sveta. Mladý Nemec bojoval v Japonsku ako by mu išlo o život a udržal sa v boji o majstrovský titul. Oživil aj nádej, hoci len teoretickú, aj na Pohár konštruktérov, kde síce jeho Red Bull stráca na vedúci tím Brawn GP až 35,5 bodov, ale teoretická nádej tu je. Za víťazným Vettelom bol druhý v cieli Jarno Trulli z Toyoty a nadviazal tak na úspech Timo Glocka (v Suzuke neštartoval pre zranenie zo sobotňajšej kvalifikácie) spred týždňa v Singapure. Tretí skončil víťaz zo Singapuru Lewis Hamilton na McLarene. Štvrtý bol v cieli Kimi Räikkönen na Ferrari, piaty Nico Rosberg na Williamse (najmä vďaka len jednej zastávke v boxoch) a šiesty Nick Heidfeld na BMW Sauber.

Pozíciu oboch jazdcov tímu Brawn GP skomplikovali penalizácie po sobotňajšej kvalifikácii, keď po havárii jedného z jazdcov a pri žltej vlajke v závere druhej časti kvalifikácie zajazdili Button i Barrichello rýchle časy, za čo ich po penalizácii posunuli dozadu – Buttona na desiatu a Barrichella na šiestu pozíciu. Najmä preto skončili na posledných dvoch bodovaných miestach – na siedmej a ôsmej priečke. Zlý víkend mal Mark Webber, druhý pilot Red Bullu. Pre technické problémy musel hneď na začiatku pretekov až trikrát do boxov, v závere sa však pekne rozjazdil a zajazdil aj najrýchlejšie kolo.

Boj o titul majstra sveta sa tak po Japonsku opäť zdramatizoval, čo je určite dobrá správa. K Buttonovi a Barrichellovi, ktorý sa po Japonsku dostal cez hranicu 600 bodov získaných v kariére (viac majú len Michael Schumacher, Alain Prost a Ayrton Sena), pribudol znovu Vettel. Barrichello stráca na na Buttona v priebežnom poradí majstrovstiev sveta 14 bodov, Vettel o dva body viac. Rozhodnúť sa však môže už o necelé dva týždne v Brazílii.