F1: V Taliansku Hamilton, Alonso tretí

Pondelok, 10 september 2012

Veľkú cenu Talianska, trináste podujatie seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 na okruhu v Monze vyhral Brit Lewis Hamilton pred Mexičanom Sergio Perezom a Španielom Fernandom Alonsom. Víťazstvom štart- cieľ sa Hamiltom prebojoval v priebežnom hodnotení šampionátu z piateho miesta na druhé a za lídrom Alonsom zaostáva o 37 bodov.

Hamilton
Víťaz z Monzy Lewis Hamilton poskočil v priebežnom hodnotení F1 na druhé miesto

Hamilton na najrýchlejšom okruhu seriálu formuly 1 si pripísal už tretie tohtosezónne prvenstvo. Víťazstvom štart-cieľ napodobnil tak spred týždňa svojho tímového kolegu Jensona Buttona v belgickom Spa Francorchamps. Hamilton mal v cieli pred druhým Perezom náskok takmer štyri a pol sekundy a pred tretím Alonsom necelých 21 sekúnd.

Viacerí z favoritov nemali na Monze svoj deň. Vettel, ktorý po nevydarenej kvalifikácii štartoval až z desiateho miesta, vypadol krátko po tom (päť okruhov pred koncom), ako pre vytlačenie Alonsa z trate musel za trest prejsť boxovou uličkou. Prestal ho poslúchať motor a tak odstavil svoj monopost na tráve vedľa trate. Ak by bol dojazdil a nemal incident s Alonsom, mohol byť v cieli tretí. Nedokončil ani druhý pilot Red Bullu Webber, ktorý po "hodinách" klesol na desiate miesto a krátko na to, dva okruhy pred koncom, z pretekov odstúpil. Do cieľa nedošiel ani Brit Button, keď mu v 32. okruhu prestal fungovať palivový systém.

Skvelý deň i preteky zažil Mexičan Perez. Spočiatku sa držal na konci prvej desiatky, na rozdiel od väčšiny však takmer do konca pretekov jazdil na jednej sade tvrdých pneumatík. Kým iní menili kolesá v boxoch, Mexičan sa postupne predieral dopredu až na čelo pretekov. Neskorá zastáva a výmena pneumatík za mäkšiu zmes mu umožnili doslova letieť do cieľa a hravo zdolával súperov pred sebou, vrátane oboch Ferrari na druhom a treťom mieste. Nebezpečne sa priblížil aj k Hamiltonovi, ale cieľ prišiel skôr ako mohol Perez zaveliť na útok na prvé miesto. A tak skončil druhý! Či takýto výkon mu priblíži prestup k Ferrari? Mexičan si to nemyslí.

Sen o stupni víťazov sa v priebehu pretekov rozplynul Schumacherovi, podobne ako pred týždňom v Spa, kde Mercedesu zlyhala taktika s jednou zastávkou v boxoch a Nemec pre silné opotrebenie pneumatík musel tesne pred koncom pretekov do boxov a veľa stratil. Podobnej chyby sa chcel Mercedes vyhnúť a dve zastávky zabrali veľa času a Schumacher i druhý jazdec Mercedesu Rosberg skončili až na 6. a 7. mieste.

Až do momentu "nástupu" Perez to vyzeralo tak, že oba jazdci Ferrari skončia na pódiových priečkach. Dokonca Massa mohol byť druhý a Alonso až tretí. Ale keďže Španiel je lídrom a môže siahnuť na titul majstra sveta, v priebehu pretekov si vymenili miesta a na druhú pozíciu postúpil Alonso. Všetko zmenil Mexičan, keď sa hravo dostal pred oboch a v cieli bol druhý pred Alonsom a Massom. Piaty bol Räikkönnen a šiesty SChumacher.

V priebežnom poradí si Alonso, aj keď skončil na Monze tretí, polepšil. Keďže druhý Vettel, na ktorého mal k dobru 24 bodov, nebodoval, a Hamilton mal na Alonsa značnú bodovú stratu, a nebodoval ani Webber, má teraz Alonso na druhého Hamiltona náskok 37 bodov. Do skončenia seriálu však ostáva odjazdiť ešte sedem pretekov a tie môžu poradie ešte poriadne zamiešať.

Najbližšie podujatie šampionát formule 1 sa bude jazdiť 23. septembra, kedy je na programe Veľká cena Singapuru.